ایجاد محیط مناسب برای رشد

از جمله اهداف اساسی انجمن حرفه ای صنعت بیمه ایجاد محیطی مساعد برای رشد کارشناسان مستعد است که با گسترش استاندارد صلاحیت حرفه ای کارکنان و متخصصان صنعت بیمه کشور در کلیه سطوح و حوزه های فنی و اجرایی فراهم می شود. به عنوان اولین انجمن حرفه ای و مستقل در صنعت بیمه، ارتقای قابلیت های فنی اعضای انجمن نیز از اهداف اساسی است.

برگزاری کارگاه ها و همایش ها

انجمن حرفه ای صنعت بیمه، در راستای توسعه منابع انسانی، اقدام به برگزاری کارگاه ها بصورت حضوری و الکترونیکی و همایش های تخصصی-آموزشی می نماید. همچنین افراد علاقمند می توانند تقاضای عضویت در انجمن را با تکمیل فرم مربوطه جهت بررسی اعلام نمایند.

مرکز مشاوره و رتبه بندی مدیریت ریسک

مرکز مشاوره و رتبه بندی مدیریت ریسک، مرکزی متشکل از متخصصین بین رشته‏ ای و شرکت های فعال در حوزه مدیریت ریسک با هدف مدیریت جامع ریسک‏ ها می ‏باشد. هدف از فعالیت‏ های این مرکز، رشد و ارتقاء سطح آگاهی سازمان‏ ها در خصوص انواع ریسک‏ های مربوطه و نیز توانمندسازی آنها در مدیریت ریسک‏ های مربوطه با بکارگیری ابزارها و متدولوژی‏ های نوین می ‏باشد.خدمات این مرکز به مخاطبان کمک می‏ کند تا ریسک‏ های خود را بهتر مدیریت کرده و راه حل‏ های بدیعی برای مدیریت آنها ارائه نمایند.

مستندسازی دانش حرفه ای

دانش بیمه، نظیر سایر رشته های علمی  در قالب کتب و مقالات مستند می شود . انجمن حرفه ای نیز با ترجمه کتب مرجع و سازماندهی دیجیتال مقالات به این امر مهم می پردازد.  از جمله فعالیتهای انتشاراتی انجمن می توان به ترجمه کتابهای بیمه اتکایی و مدیریت ریسک موسسه چارترلندن اشاره کرد که  مهمترین مرجع علمی در حوزه خود هستند. ‌همچنین انجمن برآن است تا با تشویق کارشناسان مجرب صنعت ، دانش ضمنی آنها را –  که با تجربیات گران قدر و طی سالها فعالیت کسب کرده اند – به صورت “مورد کاوی ” مستند نموده ، به پایگاه اطلاعاتی دانش حرفه ای انجمن بیافزاید و در اختیار کارشناسان جوان صنعت قرار دهد و نقش قابل قبولی در انتقال دانش حرفه ای بین نسلی ایفا نماید.

بهبود محیط کسب و کار

یکی دیگر از اهداف اصلی انجمن حرفه ای صنعت بیمه بهبود محیط  کسب و کار است . بازار ، قوانین و مقررات محیط کسب و کار را می سازند . انجمن در راستای رسالت خود بصورت مستمر محیط کسب و کار بیمه را پایش کرده ودر مواقع ممکن اقدامات لازم را برای بهبود آن  بعمل می آورد . هرچند بیمه مرکزی کمترین همکاری را با این انجمن داشته، اما پیگیری های آن موجب بهبودهایی در این صنعت شده است که می توان به آزادسازی نرخهای حق بیمه ، اصلاح تعرفه بیمه شخص ثالث ، کاهش انحصار بازار ، کاهش اتکایی اجباری ،  اصلاح ظرفیت نگهداری ریسک و بهبود بعضی از آئین نامه های صنعت اشاره نمود .