pic3.jpg
اتاق فکر مجازی 6 PDF چاپ نامه الکترونیک

جمع بندی نظرات اتاق فکر شماره 5

(وضعیت شرکت بیمه توسعه)

 

 

اتاق فکر مجازی - شماره 6

با پایان برنامه پنجم توسعه کشور در سال 1394، تنها 10 سال و دو برنامه توسعه (6 و7) دیگر تا رسیدن به افق 1404 یا چشم انداز 20 ساله کشور که از سال 1384 اجرای آن شروع شده، باقی مانده است و برنامه ششم بیشترین نقش را در جبران گذشته بازی می کند و از این حیث تدوین و اجرای برنامه ششم توسعه نقشی بسیار مهم را برای رسیدن به توسعه واقعی در کشور بازی خواهد کرد.
صنعت بیمه کشور به عنوان یکی از پایه های مهم در فرآیند توسعه کشور از این قاعده کلی مستثنی نیست و لازم است با بهره گیری از تجربیات گذشته، به بازتعریف آن در برنامه ششم توسعه کشور پرداخته شود؛ با تحقیق و تفحص در مواد مرتبط با صنعت بیمه در قانون برنامه پنجم و نحوه اجرای آنها، با ابهامات و مشکلاتی مواجه می شویم که مانع از رشد و اعتلای صنعت بیمه می شود و انتظاراتی را در تدوین برنامه ششم بعنوان اهداف بلند مدت و خواسته های صنعت بیمه از دولت مد نظر قرار می دهد.
حال به نظر شما احکام مورد نیاز صنعت بیمه در برنامه ششم توسعه اقتصادی-اجتماعی کشور چیست؟

 

نظرات

 
#5 شمس اله سلامی ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۲
احکام مورد نیاز صنعت بیمه در برنامه ششم توسعه:
1-ممنوعیت وضع هرگونه عوارض بر فعالیت های صنعت بیمه
2-معافیت صنعت بیمه از مالیات ارزش افزوده همانند کشورهای توسعه یافته به منظور گسترش فرهنگ بیمه در بین آحاد مردم
3-تصویب لایحه تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی تا سال دوم برنامه با مکانیزم بیمه های بازرگانی به منظور کاهش بار مالی حوادث طبیعی بر بودجه دولت
4-بازنگری در ضوابط تاسیس بیمه های غیر دولتی توسط بیمه مرکزی ایران به منظور شکل گیری بخش خصوصی واقعی در صنعت بیمه با اولویت تاسیس بیمه های خصوصی تخصصی عمر و اعتباری...به منظور رقابتی کردن صنعت بیمه
5-اصلاح قانون بیمه و قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری بعد گذشت چندین دهه اززمان تصویب آنهابه منظور تطبیق با شرایط فعلی و مسائل روز صنعت بیمه

شمس اله سلامی کارشناس ارشد بیمه
 
 
#4 اصلانی ۰۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۴
ضمن تقدیر و تشکر از ایجاد اتاق فکر مجازی
- اجرای دقیق مفاد اصل 44 قانون اساسی ( خصوصی سازی واقعی نه خاصه سازی )
- تغییر شرایط عمومی بیمه نامه های درمانی تکمیلی ( الزام چکاب افراد تحت پوشش به صورت سالانه ورایگان که نهایتا منجر به تقلیل خسارتهای پرداختی و افزایش سلامت عمومی خواهد شد )
-تصویب قانون جامع بیمه نامه شخص ثالث ( ترکیب راننده محور و خودرو محور بودن و لحاظ نمودن مسئولیت قانونی سازمان ها که نهایتا منجر به عادلانه بودن حق بیمه و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی و انسانی خواهد گردید )
-اصلاح شرایط عمومی بیمه نامه های اعتباری خصوصا انتقال ریسک عدم باز پرداخت تسهیلات اعطایی به بیمه گر که منجر به ارائه تسهیلات مالی بانکها و موسسات مالی به کار آفرینان جزء و افزایش اشتغال عمومی خواهد شد
-تبلیغات هدفمند جهت ترویج بیمه های عمر و پس انداز توسط بیمه مرکزی
- اقدام به اعتماد سازی عمومی از طریق منفک نمودن ارزیابی خسارت از شرکتهای بیمه گرو محول نمودن آن با ارزیابان خسارت مستقل.
بعلاوه موارد زیادی که قابل طرح می باشد .
 
 
#3 هوشنگ نوری ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۹
سهم موسسات ارزیابی خسارت بیمه و اجرایی نشدن طرح
 
 
#2 irani ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۸
با سلام و تشكر
ازمباحث اتاق فكر بنده بانظر كارشناس ارشد موافقم واز نظرات حرفه ايي ايشان در دورهاي قبل بهره بردم. به نظر من نيز صنعت بيمه و كليه شركتها از نداشتن چشم انداز كلان و برنامه هاي بلند مدت رنج ميبرند.اي كاش از افراد خبره در تدوين برنامه ششم استفاده بيشتري بشود.
 
 
#1 کارشناس ارشد بیمه ۰۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۶
با عرض سلام مطالب در 2 قسمت ارسال می گردد.
بخش اول
با بررسی برنامه پنجم می توان به نبود الگوی مناسب برای توسعه و پیشرفت صنعت بیمه به خوبی پی برد در حالی که اهداف کلی نظامهای اقتصادی و حتی فرهنگی در هیچ کجای دنیا بدون توسعه و رشد و سازماندهی ارکان نظام اقتصادی در بازارهای سرمایه قابل توسعه نبوده است. جهت کلی اهداف برنامه پنجم سوق به سمت بیمه های اجتماعی دارد که می توان آن را به علت در زمره قرار داشتن وظایف حاکمیتی دولت پذیرفت اما در همان راستا نیز پیشرفتهای قابل ملاحظه ایی حاصل نشد. در برنامه پنجم مواد 113 الی 116 که اشاره به بیمه های بازرگانی دارد نیزعملا محقق نشده و قصور اصلی را باید به دوش بیمه مرکزی قرار داد که اهداف بلند مدت و چشم انداز 20 ساله را در مبانی اطلاعاتی و حقوقی خود تعریف ننموده است به نظر چهار مسئله اصلی باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد.

بخش دوم
1- سهم بودجه فرهنگی در توسعه صنعت بیمه چیست 2- کاهش سهم دولتی چه مستقیم و غیر مستقیم (اتکایی ) از بازار بیمه و با چه معیاری باید حاصل شود . 3- هدف نهایی از رشد صنعت بیمه چیست و به چه نقطه ایی باید برسد ( مثلا درصد نفوذ بیمه )
4- با توجه به اصل 44 چگونه از توانایی های بخش خصوصی در برنامه باید استفاده شود. این در حالی است که عدم توصیف شاخص های پذیرفته شده اقتصاد بیمه در برنامه های پیشین در واقع هدفی نا ملموس را در پیش روی برنامه ریزان صنعت بیمه قرار میدهد . در حالی که در چشم انداز 20 ساله هدف رسیدن به سطح 1 علمی صنعتی و فرهنگی در سطح منطقه و جهان باشد سوال من از تنظیم کنندگان برنامه ششم این است آیا رشد و توسعه در کلیه ابعاد بدون در نظر گرفتن ریسکها و نقش بیمه در کاهش این ریسکها مقدور است ؟
 

افزودن نظر


 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن حرفه ای صنعت بیمه می باشد.

info@pii.ir