EN
88193772(021)
کتب بیمه ای
منابع داخلی :


انگلیسی برای فعالان صنعت بیمه  

  • ۱۴/مرداد/۱۳۹۷ ۹:۲۵
کتاب انگلیسی برای فعالان صنعت بیمه ، با ارائه تصویری از جایگاه انگلیسی تخصصی در سیر تحولات بازار بیمه داخلی و ارتباط این تحولات با بازارهای بیمه خارجی ، می کوشدخواننده را به اهمیت بسیار زیاد توانمند شدن دراستفاده از متون بیمه ای انگلیسی آگاه کند. این کتاب توسط جناب آقای علی اعظم محمد بیگی عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه به انجمن اهدا شده است.


انگلیسی برای فعالان صنعت بیمه

نویسندگان:ابراهیم ایران نژاد ، علی اعظم بیگی
 

سرفصل ها:

1-دراهمیت استفاده از متون بیمه ای انگلیسی

2-عوامل تسهیل کننده یادگیری انگلیسی در حوزه بیمه

3-انواع متون انگلیسی در حوزه بیمه

4-انواع متون بیمه ای کاربردی

5-مزیت های متون بیمه ای کاربردی

6-یک روش کاربردی و خود آموز برای استفاده از متون بیمه ای کاربردی

7-معیارهای جستجووانتخاب متون بیمه ای کاربردی

8-چند تکنیک ساده برای تسهیل یادگیری واژگان جدید

9-تکلیف و تمرین در محل کار یا خانه
 


فرهنگ اصطلاحات بیمه  

  • ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۷ ۱۶:۳۹  

 
در این کتاب حدود 500 اصطلاح بیمه ای به کار رفته در قوانین و مقررات بیمه ای ایران گرد آوری شده که در چهار بخش در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. این کتاب توسط جناب آقای علی اعظم محمد بیگی عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه به انجمن اهدا شده است .

نام کتاب:فرهنگ اصطلاحات بیمه
نویسندگان: علی محمد بیگی- مریم بیدارنیا- زهرا ابک

سر فصل ها:
راهنمای استفاده از فرهنگ اصطلاحات بیمه
فرهنگ اصطلاحات بیمه (فارسی- انگلیسی)
فرهنگ اصطلاحات بیمه ای مترادف
فرهنگ توصیفی اصطلاحات بیمه ای
فهرست قوانین و مقررات بیمه ای ایران
 

نمایۀ اصطلاحات بیمه ای مترادف

 


نام کتاب: اصول بیمه

نویسنده: دکتر لطفعلی بخشی 

«اصول بیمه» کتابی پایه‌ای و اساسی است و افزون بر دانشجویان رشته‌های مختلف مانند اقتصاد، حسابداری و مدیریت که اصول بیمه‌ای بخش جدانشدنی فعالیت آنان است، نمایندگان و کارگزاران بیمه‌ای که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند می‌توانند از این اطلاعات استفاده مناسبی در فعالیت‌های اجرایی خود داشته باشند.  «بیمه در ایران»، «اقتصاد بیمه»، «بیمه مسوولیت» و همچنین «قراردادهای بیمه‌ای» از فصل‌های این کتاب هستند. در این کتاب چهل و دو جدول درباره اصول بیمه‌ای به رشته تحریر در آمده است که همراه موضوعاتی از قبیل «بیمه اموال»، «بیمه اعتباری و زیان اموال»، «بیمه اشخاص» و «بیمه بازرگانی» دیدگاه‌های وسیعی را برای مخاطبان خود فراهم می‌کند. 

در بخشی از این کتاب آمده است: «افراد بشر همواره در زندگی با مخاطرات، مشکلات و خساراتی مواجه بودند. هرچند عامه مردم وقوع این مشکلات و مخاطرات را به قضا و قدر و بخت بد نسبت می‌دادند لیکن همیشه در اندیشه آن بودند که چگونه می‌توان از وقوع آن‌ها پیشگیری کرد. از سوی دیگر می‌اندیشیدند که اگر حادثه‌ای به وقوع پیوست چگونه می‌توان از ضررهای آن کاست و خسارت آن را جبران کرد. به مرور مردم متوجه شدند که این خسارت و خطرات، مقدرات از پیش تعیین شده نیستند و می‌توان آن‌ها را به حداقل ممکن رساند و یا خسارت ایجاد شده را به طریقی جبران کرد».
 

  نام کتاب: روش بازاریابی و فروش بیمه های زندگی

  نویسنده: هادی دستباز

 

کتاب "روش بازاريابي و فروش بيمه هاي زندگي" نوشته هادی دستباز عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه، با رويکردي جديد نسبت به بيمه هاي زندگي، ابعاد مختلف و عوامل مؤثر در فروش آن تأليف شده است.

کتاب در بيست فصل به طور مفصل به مفاهيمي چون بازاريابي، تحقيقات بازار و بازار هدف، مديريت اطلاعات و تحقيقات بازار، ارتباط با مشتريان و خريداران، اعتبار بيمه نامه ها، توسعه و گسترش بيمه نامه ها، کانال هاي توزيع و فروش بيمه نامه، ساختار شبکه نمايندگان، فروش مستقيم بدون استفاده از شبکه توزيع، فروش رو در رو، تبليغات، قدرت خلق و ايجاد فضاي فروش، خريداران و منطق آنها و... پرداخته است.
از نکات برجسته کتاب اين است که نويسنده علاوه بر پرداختن به مباحث نظري مؤثر در موفقيت فروش بيمه هاي زندگي، به واکاوي و ارائه راهکارها و نمونه هاي عملي نيز پرداخته است که استفاده از کتاب را علاوه بر نمايندگان و فروشندگان بيمه، براي شرکت هاي بيمه و علاقه مندان نيز فراهم خواهد کرد.

کتاب"روش بازاريابي و فروش بيمه هاي زندگي" در 358 صفحه توسط بيمه نوين انتشار يافته است.


 

نام کتاب: بیمه های آتش سوزی (مفاهیم، روشها و کاربردها)

نویسنده: حمید نمکی

هدف از تالیف و تدوین این کتاب پاسخ به نیاز بررسی شده ای است که بخش هایی از جامعه کارشناسی (فنی ومحاسب) و بیمه گزاران را خطاب قرار داده است.

کتاب "بیمه های آتش سوزی (مفاهیم، روشها و کاربردها )" تالیف حمید نمکی، مخاطبان را با روشها، تعاریف، اصطلاحات و مفاهیم مورد استفاده در چارچوب نظریات علمی و قوانین عمومی مدون و عرف رایج در صنعت بیمه آشنا می سازد. این کتاب در پنج فصل شامل اصول و ضوابط، فرآیندهای کارشناسی (اهداف و روشها) ، قوانین و مقررات مدون در صنعت بیمه در رشته آتش سوزی، خطرات تبعی ناشی از آتش سوزی و نمونه های کابردی به بررسی موارد مذکور پرداخته است. 

  نام کتاب: استاندارد مدیریت ریسک (ISO 31000: 2009 )

  مولف: ابوطالب گرامی

این کتاب که به همت انجمن حرفه­ ای صنعت بیمه منتشر شده، دارای 7 فصل است و سعی شده که به نحو مقتضی، با سازوکاری دقیق به تشریح ریسک بپردازد. فصول کتاب عبارتند از: دامنه، کاربرد، واژگان و تعاریف، اصول، چارچوب، فرآیند، پایش و ثبت فرآیند مدیریت ریسک.
در مقدمه کتاب درباره ضرورت بررسی جایگاه و ارتقا مدیریت ریسک آمده است: «پویا بودن مباحث مدیریت ریسک و درجه پیچیدگی بالای مدیریت ریسک سازمانی و نیز خسارت ها و ضرر و زیان فراوان ناشی از ضعف در مدیریت ریسک سازمانی در سطح کشور، ضرورت ارتقا جایگاه مدیریت ریسک در کسب وکارهای مختلف، بیش از پیش احساس می شود.» مترجم کتاب معتقد است که «امروز سازمان ها نسبت به هرآنچه که امکان انحراف از اهداف و مقاصد طرح ریزی شده آنها را به دنبال داشته باشد، حساس شده و جهت مدیریت اثربخش و کارای آنها اقدام نماید و یکی از راهکارهای تحقق اهداف و جلوگیری از انحرافات را عمل بر اساس یک استاندارد علمی می داند» و می افزاید: «استاندارد iso 31000 با ارائه رویکردی سیستماتیک، نظامند و به هنگام در مدیریت ریسک ها، به سازمان ها کمک می کند که در رویارویی با ریسک های مختلف به صورت اثربخش تر و کاراتر عمل نموده و میزان تحقق اهداف خود را افزایش دهد.»

 

نام کتاب: مبانی کاربردی حقوق بیمه به انضمام قوانین و آیین نامه ها

نویسنده: رضا عباس موحدی

در بسیاری از کشورها دادگاه های خاص برای رسیدگی دعاوی بیمه وجود دارد که این امر مشکلات بیمه گران و بیمه گذاران را در تفسیر شرایط مقررات بیمه ای و شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه ها مرتفع می نماید.
چه بسا رویه های قضایی و آراء صادره بر روی پرونده های مطروحه، خود چراغی فراروی موضوعات مورد اختلاف بعدی قرار گیرد. در ایران دادگاه های ویژه رسیدگی به دعاوی بیمه وجود ندارد و لذا امکان دسترسی به متون مدون در مورد حقوق و قوانین و آیین نامه ها وسیله موثری برای دست اندرکاران بیمه به ویژه دادگاه ها و هیئت های داوری می باشد.

کتاب حاضر که به همت آقای رضا عباس موحدی تالیف و تدوین گردیده، با نگاهی دقیق و به روز به حقوق بیمه، آیین نامه ها و قوانین بیمه و همچنین شرایط عمومی بیمه نامه ها پرداخته است. 

  نام کتاب: بیمه های مهندسی

  نویسنده: ا. س. شابال

  مترجم: دکتر علی دهقانی، نادره سمیع داریانی و سمانه عزیز نصیری

کتاب حاضر یکی از منابع موسسه بیمه هند در بیمه‌های مهندسی است که می‌تواند منبعی کارآمد به منظور ارتقای دانش بیمه‌ای در حوزه بیمه‌های مهندسی باشد. این مجموعه کتاب‌ها به طور منظم طبق آخرین تغییرات صورت گرفته، به روز می‌شوند.
موسسه بیمه هند با هدف ارتقای دانش بیمه‌ای در کشور هند در سال 1955 تاسیس شد. این موسسه بدنه حرفه‌ای بیمه را در صنعت بیمه کشور شکل داده است. موسسه بیمه هند مجری برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای و اعطای گواهی‌نامه‌های ‌علوم اکچوئری حوادث پایه (بیمه عمومی) و مهارت در فروشندگی بیمه می‌باشد. این موسسه تنها موسسه حرفه‌ای در زمینه بیمه در هند است و یکی از اعضای چارتر در موسسه جهانی آموزشی بیمه نیز به شمار می‌رود. 
این کتاب به عنوان منبعی غنی در حوزه بیمه‌های مهندسی معرفی می‌شود. همچنین، می‌تواند مورد استفاده كارشناسان، اساتيد و دانشجويان بيمه و اكچوئري، به دلیل شناسایی و معرفی عوامل تاثیرگذار ریسک در رشته‌های مختلف مهندسی قرار گیرد.

 


 

نام کتاب: ریسک و بیمه
نویسنده: مصطفی آقارضی
 
این اثر در هشت فصل مجزا تدوین شده است. در فصل اول به تاریخچه مدیریت ریسک، انجمن­ ها و استانداردهای مطروحه در حوزه ریسک اشاره شده که می ­تواند آدرسی باشد برای مطالعه ژرف اندیشان در حوزه ریسک و بیمه.
در فصل دوم به معنا، مفهوم و همیت ریسک و روش­ها و انواع آن در حوزه ­های گوناگون پرداخته شده است.
در فصل سوم به مدیریت ریسک با توجه به زیرساخت­ های علمی مدیریت علمی هنری فایول اشاره شده است و سپس به اهداف مدیریت ریسک در دو بعد پرداخته است.
پس از واکاوی مقوله ریسک در این سه فصل، از فصل چهارم به تعریف بیمه و انواع آن اشاره شده است و در فصل پنجم به اصول بیمه و نقش آن در مدیریت ریسک اشاره شده است.
فصول شش، هفت و هشت هر یک به طور جداگانه و به ترتیب به مقوله شناخت ریسک و بیمه ­های اشخاص، اموال و مسئولیت اشاره دارد.

 

نام کتاب: مباني تحليل ريسك

نویسنده: تريه آون

مترجم: محمدعاملي و حميدرضا علي محمدي

كتاب مباني تحليل ريسك نوشته تريه آون و ترجمه محمدعاملي و حميدرضا علي محمدي توسط انتشارات پژوهشكده بيمه به چاپ رسيد. این کتاب به مسائل بنیادین ریسک و تحلیل آن می پردازد؛ اینکه ریسک چگونه باید بازشکافی شود؟ معنایش چیست؟ چگونه باید مدل ها را درک کرد و به کار گرفت؟ عدم اطمینان را چگونه می توان درک کرد و چگونه باید مدل¬های کمی را درک کرد و به کار گرفت. در این کتاب سعی شده تا از رویکردی فراگیر و همه جانبه برای ریسک و عدم اطمینان در حوزه های مختلف استفاده شود. موقعیت های تصمیم گیری که بررسی شده است شامل مواردی چون بهیه سازی و یافتن عوامل موثر در کاهش ریسک سیستم های تولیدی، انتخاب میان پروژه های سرمایه گذاری جایگزین و انتخاب روش های درمان پزشکی می شود. اين كتاب در شش فصل با عناوين زير تنظيم گرديده است:
فصل اول: معرفي، فصل دوم: تفكر عمومي درباره ريسك و تحليل ريسك، فصل سوم : چگونه درباره ريسك و تحليل ريسك بينديشيم، فصل چهارم: چگونگي ارزيابي عدم اطمينان ها و تعيين احتمالات، فصل پنجم: چگونه از تحليل ريسك براي پشتيباني از تصميم گيري استفاده كنيم و فصل ششم: خلاصه مباحث و نتيجه گيري.

 

نام کتاب: مدیریت ریسک

مترجمان: ابوطالب گرامی، مریم ارسلانی، زهرا ماجدی و سکینه ماجدی

کتاب مدیریت ریسک در 12 فصل و در 810 صفحه به مفهوم مدیریت ریسک، شناسایی ریسک، مدل سازی و اندازه گیری ریسک، ریسک مالی و حاکمیت شرکتی، ریسک پیش زمینه و کنترل مسئولیت 1و2، کنترل ریسک و خسارت فیزیکی 1و2، کنترل ریسک عملیاتی کسب وکار، تامین مالی ریسک، مدیریت تدوام کسب وکار و پایش و بازنگری ریسک پرداخته شده است.
مسعود حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه ای صنعت بیمه در مقدمه کتاب آورده است: «معادلات کسب وکار امروزی به گونه ای است که تمامی فعالیت های سازمان، تعاملات آنها با ذی نفعان (برون سپاری، خرید، فروش و ...) وبطور کلی تمامی تصمیمات سازمان توام با ریسک است و روندهای موجود حاکی از آن است که موضوع مدیریت ریسک روز به روز پراهمیت تر شده و اهمیت آن به گونه ای است که سازمان ها بدون توجه به موضوع مدیریت ریسک و مدیریت آن، دوام چندانی نخواهند داشت. 

  نام کتاب: هدفمند و با انگیزه بمانیم

  نویسنده: غلامرضا صبوری


 کتاب "هدفمند و با انگیزه بمانیم" از انتشارات بلور و  نوشته جناب آقای غلامرضا صبوری دارای مدرک MBA در سطح کارشناسی ارشد و دارای 23 سال سابقه کار در صنعت بیمه و عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه و دارنده گواهی صلاحیت حرفه ای از این انجمن می باشند. ایشان با تشخیص نیاز واقعی شبکه فروش و افرادی که به دنبال کسب و کار و حرفه هستند اقدام به نگارش این کتاب نمودند که هدف از آن ایجاد انگیزه و شور دائمی در افراد می باشد.

 برای مطالعه کتاب اینجا کلیک نمایید.
 
 
 
رد