EN
88193772(021)

مدیریت ریسک و جایگاه صنعت بیمه

مدیریت ریسک و جایگاه صنعت بیمه8 مرداد 1399

مدیریت ریسک و جایگاه صنعت بیمه

به بهانه حادثه معدن روستای سرتیتان شهرستان گیلانغرب که موجب مرگ یک نفر از کارگران و مصدومیت 6 تن دیگر شد.
بنا بر آمار ارائه شده توسط پزشکی قانونی استان کرمانشاه در 2 ماهه ابتدای سال 1399 تعداد 3 نفر از هم استانیان بر اثر برق گرفتگی، 16 نفر بر اثر سوختگی، 5 نفر بر اثر غرق شدن، 5 نفر بر اثر مسمومیت با گاز فوت نموده اند و همچنین در این مدت 1175 نفر به عنوان مصدوم حوادث ترافیکی به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند.

علاوه بر موارد فوق خسارت مالی در بازه زمانی اعلام شده زیان زیادی به بخش اقتصادی(خصوصی و دولتی) استان وارد کرده که جبران عواقب آن نیازمند تلاش، همت و صرف هزینه های زیادی دارد.

با نگاهی به آمار های فوق اهمیت صنعت بیمه را از دو دیدگاه می توان دارای اهمیت دانست ، دیدگاه اول که همان جبران خسارت و ایجاد آرامش و امنیت روانی و حمایت از اقتصاد کشور و دیدگاه دوم که مبحث مهم نقش آفرینی در افزایش ایمنی و فرهنگ سازی مدیریت ریسک می باشد،

در شرایط فعلی بیمه و بانکداری از ملزومات اقتصاد مدرن است و هرگونه فعالیت اقتصادی بدون پشتوانه این دو ناموفق خواهد بود. صنعت بیمه با جبران خسارت و ایجاد آرامش و امنیت روانی کمک چشمگیری به چرخ اقتصاد می کند. اما در برخی موارد صنعت بیمه نمی تواند با جبران خسارت وضعیت را به قبل از حادثه بازگرداند،در 15 آوریل سال 2019 کلیسای نوتردام پاریس دچار آتش سوزی جدی شد. کلیسای نتردام از محبوبترین نقاط گردشگری در فرانسه بود که سالانه بیش از 13 میلیون بازدید کننده داشت. این کلیسا تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بوده. اهمیت این بنای تاریخی در این است که به عنوان زیباترین اثر در معماری گوتیک شناخته میشود که برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده اند . سوال این است که آیا صنعت بیمه با پرداخت خسارت و یا بازسازی کلیسای نوتردام می تواند اذعان کند که شرایط را به قبل از حادثه بازگردانده است؟ اهمیت کلیسای نوتردام نه در سازه ها بکار رفته در بنای آن بلکه در پیشینه تاریخی و نگاه معنوی که به آن می شود است و جبران خسارت وارده آمده به این جنبه بنا غیر ممکن است.

مدیریت ریسک به عنوان یکی از دوازده سطح اصلی"کلیات دانش مدیریت پروژه "معرفی شده است. مؤسسه مدیریت پروژه ، مدیریت ریسک پروژه را اینگونه تعریف میکند، کلیه فرایندهای مرتبط با شناسایی تحلیل و پاسخگویی به هرگونه عدم اطمینان که شامل حداکثری نتایج رخدادهای مطلوب و به حداقل رساندن نتایج وقایع نامطلوب میباشد.

باید پذیرفت صنعت بیمه در مبحث کنترل ریسک ضعیف عمل کرده و رسالت خود را در این راستا به خوبی انجام نداده است، در واقع شرکت های بیمه ای تنها به جنبه جبران خسارت اکتفا نموده اند، علت این امر را می تواند وجود فضای به شدت رقابتی دانست که به موجب آن شرکت های بیمه ای بدون ارائه راهکار های مطلوب کنترل ریسک و راهنمایی بیمه گذاران برای کاهش دامنه خطر ، به جهت جذب و حفظ آنها اقدام به صدور بیمه نامه و عقد قرارداد های بیمه ای می نمایند. کما اینکه می توان با کنترل ریسک ضمن کاستن از فجایایی جانی، مالی، شرایط بروز حادثه را کاهش و محدود کرد کاهش میزان خسارت ها و محدود کردن دامنه آنها بدون شک موجب پویایی و رشد صنعت بیمه می گردد. در همین راستا ماده 4 آیین نامه 93 شورای عالی بیمه تصریح می دارد(هیئت مدیره مؤسسه بیمه موظف است در ساختار سازمانی مؤسسه بیمه واحدهایی جهت "حسابر سی و کنترل داخلی" ، "مدیریت ریسک" و "تطبیق مقررات" تحت نظر مدیرعامل مؤسسه ایجاد کند.)

شورای هماهنگی بیمه های استانها می تواند با دستور کار قرار دادن مبحث کنترل ریسک و تشکیل کمیته های فنی اقدام مطلوب و به سزایی در برآورد ریسک های موجود در استان و تنظیم راهکارها و پروتکل های مقابله با آنها بپردازد. حادثه معدن روستای سرتیتان اولین حادثه از نوع خود نبوده و بدون شک آخرین نمونه نیز نخواهد بود، اما امید است با توجه به شناختی که از شرایط و علل وقوع حادثه در این معدن به دست می آید بیمه گران قبل از صدرو هرگونه بیمه نامه برای موارد مشابهه اقدامات و راهکارهای مناسب جهت جلوگیری و کاهش خسارت احتمالی را در نظر گرفته و رسالت خود را در راستای افزایش ایمنی ایفا کنند.

امید باوندپور _ کارشناس ارشد تجارت الکترونیک_ کارشناس بیمه
مدیریت ریسک و جایگاه صنعت بیمه